Projekt "Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020"
Nasza szkoła realizuje Projekt Samorządu Województwa Wielkopolskiego „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020”, realizowanego przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.
Projekt jest realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (Oś Priorytetowa 8 – Edukacja, Działanie 8.1. - Ograniczenie i zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki szkolnej oraz wyrównanie dostępu do edukacji przedszkolnej i szkolnej, Poddziałanie 8.1.3 - Kształcenie ogólne – Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020).
Głównym celem Projektu jest podniesienie kompetencji ICT nauczycieli i uczniów z 600 wielkopolskich szkół prowadzących kształcenie ogólne na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym.
Korzyści związane z realizacją projektu:
- Stworzenie wewnątrzszkolnej sieci internetowej umożliwiającej podłączenie szkoły do regionalnej sieci edukacyjnej, stworzenie wielofunkcyjnej platformy edukacyjnej,
- Budowa sieci Wi-Fi w szkole oraz wyposażenie pracowni przedmiotowych w cyfrowe narzędzia dydaktyczne takie jak m.in.: laptopy, tablety; wspierające realizację zajęć z wykorzystaniem TIK.
- Korzystanie z aplikacji cyfrowych umożliwiających kontynuację zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych w szkołach po zakończeniu Projektu.
- Doskonalenie zawodowe nauczycieli, w tym przede wszystkim w zakresie rozwijania kompetencji cyfrowych, stosowania aktywnych metod pracy z uczniem oraz wykorzystania TIK w kształceniu.
- Dostarczenie do szkoły zestawów pomocy naukowych niezbędnych do realizacji zadań uczniowskich.
2 zestaw – do konstruowania i montażu robotów typ C - LEGO SPIKE Prime
4 zestawy – gry do nauki programowania zestaw typu D - Scottie Go!
6 zestawów - do nauki podstaw programowania, mechatroniki oraz elektroniki z elementami robotyki w modelu Steam ( zestaw typu E ) Becreo Kit
2 zestawy – kostki MERGECUBE
- Realizacja Podprojektu Edukacyjnego - Uczniowskie Laboratorium Informatyczne (ULI) dla uczniów w formie zajęć pozalekcyjnych, z wykorzystaniem aktywnych metod pracy z uczniem, pracy metodą projektu oraz metodą wyprzedzającą, a także różnych form pracy z zastosowaniem komputera i Internetu.
Głównym celem ULI jest podniesienie poziomu kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie wykorzystania narzędzi TIK, w tym umiejętności rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera. Tematykę zajęć oraz narzędzia do ich realizacji dobiera opiekun w zależności od wieku oraz możliwości uczniów. Tematyka ta obejmuje m.in.: bezpieczeństwo w sieci, programowanie, zasoby internetowe, gromadzenie, przechowywanie, porządkowanie, opracowywanie i prezentowanie danych, tworzenie i edycje multimediów, technologie, programy i aplikacje wspierające uczącego się w zdobywaniu umiejętności i zrozumieniu współczesnego świata oraz opracowanie materiałów stanowiących efekt finalny projektu.
Koordynatorem IT projektu jest dyrektor szkoły Barbara Hofman natomiast Opiekunem podprojektu ULI wicedyrektor Daniela Moch